تفاوت ضرر و خسارت در چیست؟

تعریف ضرر

ضرر و خسارت دو عنوانی است که در عرف عامه تقریبا جایگزین همدیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

مترادف ضرر کدام کلمه است؟

در حقیقت ضرر و خسارت واژه هایی هستند که از عرف عامه به عرف حقوقی ورود کرده و مورد استفاده نیز قرار گرفته اند و این واژه معادل و مترادف هایی همچون زیان،آسیب و صدمه را در کنار خود همنشین کرده است.

ضرر وصف چه کسی است؟

ضرر واژه ایی در مقابل نفع است و دقیقا تعریف آن نیز می تواند در تقابل با نفع قرار گیرد اما نمی تواند عدم نفع باشد.برای بهتر بیان کردن موضوع باید به این نکته مهم و حیاتی اشاره کنیم که ضرر وصفی فاعلی است و قالبی برای وارد کننده زیان است

تعریف خسارت

اما در مقابل این واژه با عبارت «خسارت» روبرو هستیم که اغلب عرف آن را به جای ضرر نیز به کار می برد مثلا در دعوای کارفرما علیه پیمانکار، کارفرما بیان می کند که تو به من خسارت زدی.

در حالی که در حقیقت پیمانکار وارد کننده خسارت نیست بلکه وارد کننده زیان و ضرر است و در واقع پیمانکار می تواند پرداخت کننده خسارت باشد و همینطور کارفرما که می تواند مطالبه کننده خسارت باشد.

تفاوت اساسی ضرر و خسارت

خسارت از بین رفتن نفع است در حالی که ضرر از بین بردن آن است. بنابراین ضرر وصفی مورد استفاده برای ضرر زننده و خسارت وصفی مورد استفاده برای متضرر خواهد بود.

ضرر و خسارت در قانون

در همین راستا نیز قانونگذار در قانون مسئولیت مدنی و در ماده 1 آن، این دو واژه را به صورت مجزا به کار برده است بدین نحو که:« ماده 1 – هر کس بدون مجوز قانونی عمداً یا در نتیجه بی‌احتیاطی به جان یا سلامتی
یا مال یا آزادی یا حیثیت یا شهرت تجارتی یا به هر حق دیگر‌که به موجب قانون برای افراد ایجاد گردیده لطمه‌ای وارد نماید که موجب ضرر مادی یا معنوی دیگری شود مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود‌می‌باشد. »

آیا ضرر، نفع نبردن (عدم النفع) است؟

در هر حال این نکته را باید در نظر داشته باشیم که ضرر اگرچه مقابل نفع است اما نمی تواند عدم نفع باشد بلکه ضرر باید منافعی را از بین ببرد که یا قطعی بوده و یا ممکن الحصول باشند و در همین راستا نیز مطالبه خسارتی مورد قبول است که ممکن الحصول بوده و یا قطعی باشند.

امیر یزدانی

6 thoughts on “تفاوت ضرر و خسارت در چیست؟

  1. سلام و عرض ادب;
   ضرر های معنوی در صورت اثبات هم بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری و به طور عام نیز طبق قانون مسئولیت مدنی قابل مطالبه هستند البته درصورتیکه قابل اثبات باشند
   بعنوان مثال برای ضرر معنوی می توان به اتهام زنی علنی برخی افراد به برند های معروف در رسانه ها نام برد که میتواند باعث ایراد خدشه در اعتبار و حیثیت فرد شود
   مثال کاربردی تر مسئول بانکی بدون سیر روال قانونی اقدام به بستن حساب فرد نماید به نحوی که با برگشت چک بعلت مسدودی، اعتبار فرد مورد سوال قرار گرفته و منجر به عدم همکاری آتی با وی شود
   موفق باشید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

فرآیند خرید

شما در حال تکمیل فرآیند درخواست خرید متن قرارداد مربوطه هستید لطفا جهت ادامه فرآیند موس خود را بر روی این فرم قرار دهید.

فرآیند خرید

خواهشمند است درصورت اطمینان از خرید، مبلغ مربوطه را به شماره کارت 3031-5243-9974-6037 بانک ملی به نام امیر یزدانی واریز نموده و بر روی تکمیل فرآیند خرید کلیک نمائید.
تکمیل فرآیند خرید